Üyelik Girişi
Göksun Videoları
Site Haritası
BAĞIŞ VE YARDIMLARINIZ İÇİN

Vakıfbank İçişleri Bakanlığı Şubesi
Hesap no:
00158007292211814


IBAN: TR 540001500158007292211814

Sizden Gelenler

İlçemiz ile ilgili yazı, resim, şiir, etkinlik...vb. haberlerinizi bekliyoruz

goksun@goksunlular.com

Emlak

EMLAK


OCAK GAYRİMENKUL

Şükrü BOYRAZ
Dikmen Cad: 170/1

ANKARA
Tel: 312 481 62 62 

Fax: 312 481 62 52

GSM: 532 447 36 01
Hemşerilerimizin Emlak işlemleri için burudayız.

ÖZLÜ SÖZLER

Dostluğumuz;

Maraş Dondurması kadar tatlı 

Düşmanlığımız;

Maraş biberi kadar acıdır.

BAĞIŞ VE AİDAT ÖDEME

CEP TELEFONU İLE AİDAT ÖDEME SİSTEMİ BAŞLAMIŞTIR.

Aylık 10 TL ödemek için: GOKSUN yaz, 8071'e gönder

8071 den gelen mesajı EVET yaz cevapla

Yazı noktasız olacak (büyük küçük olması önemli değil)

Bütün hatlar için geçerlidir.

Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yol arkadaşınız Kitap olsun
Dr.Mehmet Apikoğlu 1.Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi

 Dr.Mehmet APİKOĞLU

 

 

Göksun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü "Dr. Mehmet APİKOĞLU 1. Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi"

Projenin Amacı:
1.Toplumda bilgisayarın, internet oyunlarının, video ve atari oyunları kullanımının çocuklar ve gençler arasında hızla yayılması bundan dolayı hastalıkların (şişmanlık, göz hastalıkları, omurga hastalıkları vb) artması.
2.Gelişen teknolojiyle birlikte eski çocuk oyunlarının unutulması ve kültürel değerlerimizden uzaklaşılması. 
3.Çocuklarımızı teknolojinin sunduğu imkânların olumsuz etkilerinden korumak, onların aile bireyleri ile görüşmelerini sağlayarak, aile bağlarını güçlendirip sıcak ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak.
4.Çocuklarımızın bu oyunlara sahip çıkarak, kültürel değerlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi yaşatarak, kendilerinden sonraki kuşaklara bu oyunları aktarmalarını sağlamak.
5.Uzun süreli bilgisayar başında hareketsiz kalan çocuklarımızın aşırı kilo almalarını önlemek, bu eski oyunları oynayarak daha sağlıklı ve mutlu olmalarına yardımcı olmak.
6.Çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak, serbest zamanlarını iyi değerlendiren bireyler olmaları, yeteneklerini keşfetmeleri ile tasarım güçlerini geliştirmelerine destek olmak, küçük kas ve büyük kas gelişimini sağlamak ayrıca sindirim, dolaşım sistemlerinin düzenli çalışmasını, kişilik kazanmalarını, sosyalleşmelerini, toplumsal kuralları öğrenmelerini ve dil gelişimlerini, desteklemek 
7.Onların oyun yolu ile saldırganlık dürtüsünü boşaltarak rahatlamalarına fırsat vermek
8.Çocukların oyun sırasında beklemeyi, kendi haklarını ve başkalarının haklarını korumayı,  kazanma ve kaybetmeyi kendilerini ifade etmeyi, bir gruba ait olmayı ve sorumluluk alma duygularını geliştirmelerini sağlamak.
9. .Sporcu altyapısının yetersizliği ve yetenekli sporcu taramasındaki eksiklikler
10. Kız-erkek beraber oynanan oyunlar sayesinde çocukların sosyalleşmelerine yardımcı olmak.
11. Spor branşlarının temeli olan oyun sayesinde yeni yetenekleri ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirerek, ülke sporuna kazandırmak.
Proje Kapsamındaki Hedefler;
1.Geleneksel Çocuk Oyunları konusunda farkındalık oluşturmak. Hareketsizlik ve obezite konusuna dikkat çekmek.
2.Geleneksel Çocuk Oyunları kapsamında sınıflar arası ve okullar arası ( Yağ satarım Bal satarım, Mendil Kapmaca, Tombik, Çiftli Yakan Top)  oyunlarının kurallar çerçevesinde oynatıldığında birey üzerinde fiziksel, sosyal, duygusal ve psikolojik etkileri olduğundan Göksun ilçesindeki ilköğretim okulları (2–3–4–5) Sınıf öğrencilerinin aktif olarak oyunlar içerisinde yer almalarını sağlamak.
3.Oyun kuralları konusunda öğretmenlerin yetiştirilmesi, okullarda oyun alanlarının oluşturulması ve oyun malzemelerinin dağıtımı
4.Toplumda oluşturulacak bilinç, 
5.İlköğretim müfredatına girecek çocuk oyunları.
6.Oyunların Göksun, Türkiye, Türk dünyası ve dünya genelinde müsabaka şeklinde oynatılması
Projenin uygulama süresi:
2011–2012 Eğitim Öğretim süresini kapsayacak, ancak yılsonu raporuna göre sürdürülebilirliğine karar verilecek.
Projenin maliyeti ve kaynağı:
Proje maliyeti; EKİN PETROL TİC.LTD. ŞTİ. sahibi Sayın Dr. Mehmet APİKOĞLU tarafından karşılanacaktır.
 Koordine yapılacak paydaş birimler ve seçiliş nedenleri:
Sayın Dr Mehmet APİKOĞLU:
    Dr. Mehmet APİKOĞLU’nun vereceği maddi destekle Geleneksel Çocuk Oyunları ile ilgili malzemeler üretilip okullara dağıtılacaktır. Kaymakam Beyin, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ve diğer protokol mensuplarının katılımıyla oynanacak olan Geleneksel Çocuk Oyunları görsel ve yazılı basında haber konusu yapılarak Geleneksel Çocuk Oyunlarının gündemde kalması sağlanacak.
Göksun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü:
    İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Projenin uygulanacağı ilköğretim okullarını projeye açarak, idarici ve öğretmenlerin proje içerisinde istekli olarak yer almalarını sağlayacak çalışmalar yapacaktır.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün deneyimli idari yapısı ve bünyesinde AR-GE ‘nin bulunuyor olması projenin uygulanabilirliğini ve ölçülebilirliğini sağlıklı kılacaktır. 
Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği: 
           Dernek geleneksel çocuk oyunları konusunda faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmuştur.  Dernek personeli AR-GE biriminde uzun yıllar görev alan ve öğrencilerle birebir iletişim içinde olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu durum dönütlerin daha doğru alınması ve zamanın verimli kullanılması açısından önemlidir. Dernek Geleneksel çocuk oyunları oyun kurallarını belirlemiş, oyun malzemelerini üretmiş ve daha önce birçok Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye Başkanlıkları ve AVM ile proje uygulaması yapmış deneyimli ekibe sahiptir.
Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği’nin
Sağlayacağı İmkânlar:
1.Geleneksel Çocuk Oyunları Derneğinin yapacağı seminer ve konferanslarla çocuk sorunları, obezite, bilinçli spor yapma, geleneksel çocuk oyunları konusunda okullarda ve eğitim kurumlarında çocukların bilgilendirilmelerine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
2.Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği Geleneksel Çocuk Oyunlarını derleyerek çocukların oynamasına sunacak çalışmalar yapacaktır.
3.Geleneksel Çocuk Oyunlarının kurallar çerçevesinde oynanabilmesi için Geleneksel Oyun Liderlik ve Hakemlik seminerleri düzenlenecektir.
4.Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği Sorunların periyodik yayınlarla ve internet aracılığı ile kamuoyu gündeminde tutulmasını sağlayacaktır.
5.Okul bahçelerinde Geleneksel Çocuk Oyun alanlarının hazırlanması ve oyun malzemelerinin okullarda dağıtımı yapılacaktır.
 Proje Kapsamında Verilecek Eğitimler:
1. Projenin uygulanacağı sınıf şube Öğretmenlerine yönelik “ Oyunun Çocuk Gelişimindeki Yeri “ konusunda akademisyenlerce verilecek seminer.
2. Projenin uygulanacağı sınıf şube Öğretmenlerine yönelik “ Geleneksel Çocuk Oyunları Oyun Kuralları “ konusunda verilecek seminer.
 4. Obezite, bilinçli spor yapma,  konusunda okullarda ve eğitim kurumlarında çocukların bilgilendirilmelerine yönelik eğitimler.
Yayınlar ve diğer çıktılar: 
          Proje ve proje çıktıları afiş, broşür, bülten ve kitapçıklar ile Göksun ve Türkiye genelinde duyurulacaktır. 
Projenin çoğaltıcı etkisi: 
         Yerel ve ulusal basın aracılığı ile proje haber yapılacak, toplumun tüm katmanlarına ulaşılmaya çalışılacak. Kentte yaşayan halkın dikkati okullarda yapılan bu etkinliklere çekilecek. 
Projenin özeti:
           Günümüzde şehirlerde yaşam alanları belirlenirken öncelikli olarak yoğun nüfusa cevap vermek adına çok katlı binalar yapılmaktadır. Birbirinden kopuk aile yaşam merkezleri olarak belirlenen bu yerleşim alanlarında insan ilişkileri de birbirinden kopuk bir haldedir. Birbirinden kopuk hayatlar içerisinde, Yüksek binalar arasında yer alan çok az durumda olan oyun alanları, oynayacak arkadaş bulamayan çocuklar eve ve kreşlere mahkûm edilmektedir. Hareketsiz bir hayata alışmak zorunda kalan çocuk sağlıklı beslenmenin olmadığı fast foodlarda yiyip içerken obez insanlar haline gelmeye başladılar. 
           Bu proje bu sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yaparak çocuklarımızın oynamasını ve hareket etmelerini hedeflemektedir. Proje kapsamındaki etkinlik ve planlamalarla çocuklarımıza en yakın kişi olan öğretmenlerimizin geleneksel çocuk oyunları konusunda bilgilendirilmeleri sağlanacaktır. Bir yandan oyunlar oynatılırken diğer yandan da sağlıklı beslenme bilinci, obezite ve bilinçli spor konularında bilgilendirici toplantı, seminer ve sempozyumlar düzenlemek amaçlanmaktadır. Geleneksel çocuk oyunları kapsamında öğretmenlere hakemlik ve geleneksel oyun liderliği seminerleri düzenlenecektir. Tüm bu yapılanların topluma duyurulması için afiş, broşür, eğitici cd’ler hazırlanıp dağıtılacaktır.
 Kaymakam Bey ve protokolün katılımıyla oynanacak olan Geleneksel Çocuk Oyunları görsel ve yazılı basında haber konusu yapılarak geleneksel çocuk oyunlarının gündemde kalması sağlanacak
Bu kapsamda;2011–2012 Eğitim Yılında da 
2.Sınıflarda; Yağ satarım Bal satarım
3.Sınıflarda; Mendil Kapmaca
4.sınıflarda: Tombik
5.sınıflarda;Çiftli Yakan top 
Oyunlar Nisan ayında, okullarda önce sınıflar arası maçlar, sonra okullar arası maçlar ve Mayıs sonunda yapılacak ilçe final maçları şeklinde yapılacaktır.
Yapılacak Faaliyetler
1.Projenin uygulanacağı sınıf şube Öğretmenlerine yönelik “ Oyunun Çocuk Gelişimindeki Yeri “ konusunda akademisyenlerce seminer verilecek.
2.Öğretmenlere yönelik Oyun Liderliği ve Hakemlik seminerleri düzenlenecek.
3. Geleneksel Çocuk Oyunlarının oyun malzemeleri yaptırılarak tüm okullara dağıtımı yapılacak.(Tombik Takımı -Top – Geleneksel Oyun Kuralları Kitabı – Dosya –Broşür –Çanta)
4. İlköğretim 2.3.4.5 sınıflarda sınıflar arası ve okullar arası Yağ Satarım Bal Satarım- Mendil Kapmaca –Tombik-Çiftli Yakan Top oyunları oynatılacak.
5.Bu proje kapsamın da öğrenciler Geleneksel Çocuk Oyunlarından dört oyunu ( Yağ Satarım Bal Satarım, Mendil Kapmaca, Tombik, Yakan Top ) oynayacaklar ve okul finalleri,  ilçe yarı final ve ilçe finalleri yapılarak kupa ve madalyalar verilecek.

http://www.goksunluyuz.com/1664-goksun-1geleneksel-cocuk-oyunlari.html

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      4381 kez okundu

Yorumlar

     26/04/2012 17:54

Göksunludan daha çok Göksuna sahip çıkan kıymetli abiciğim sizi kutluyorum.
Misafir -

Tebrikler Sayın APİKOĞLU     15/04/2012 22:06

Sayın APİKOĞLU'nu yürekten kutluyorum. Her zaman GÖKSUN'lu olmayı başarmış bir insandır.
Atilla Mutlu ALKIŞ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret257303
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.70444.7233
Euro5.48095.5029
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 5°
Saat
Takvim
BAĞIŞ VE AİDAT ÖDEME

CEP TELEFONU İLE AİDAT ÖDEME SİSTEMİ BAŞLAMIŞTIR.

Aylık 10 TL ödemek için: GOKSUN yaz, 8071'e gönder

8071 den gelen mesajı EVET yaz cevapla

Yazı noktasız olacak (büyük küçük olması önemli değil)

Bütün hatlar için geçerlidir.

Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mail adresimiz
goksun@goksunlular.com
Göksun Üzümü
Çevre Duyarlı Göksun
Göksun Çileği
Çiftçinin emeği
Göksun Çileği
Elma
Göksun-Der Logo
Kooperatif
MESKENKENT
Kooperatiler Birliği
S.S.Çayyolu Metro K.Y.K.

C&S Gayrimenkul

Cevdet SÖNMEZOĞLU
Tel: 0 312 219 46 62
      0 533 420 34 89

Mustafa Kemal Mah.
2140.Cad. 12/8 Çankaya/ANKARA