Üyelik Girişi
Göksun Videoları
Site Haritası
BAĞIŞ VE YARDIMLARINIZ İÇİN

Vakıfbank İçişleri Bakanlığı Şubesi
Hesap no:
00158007292211814


IBAN: TR 540001500158007292211814

Göksunlular Derneği
Göksunlular Derneği (Göksun Eğitim ve Dayanışma Derneği)
Ankara'da yaşayan Göksun'lular tarafından kurulmuş olup Göksun'a ve Göksun'lulara hizmet veren bir Sivil Toplum Kuruluşudur
ÖZLÜ SÖZLER

Dostluğumuz;

Maraş Dondurması kadar tatlı 

Düşmanlığımız;

Maraş biberi kadar acıdır.

Sizden Gelenler

İlçemiz ile ilgili yazı, resim, şiir, etkinlik...vb. haberlerinizi bekliyoruz

goksun@goksunlular.com

Emlak

EMLAK


OCAK GAYRİMENKUL

Şükrü BOYRAZ
Dikmen Cad: 170/1

ANKARA
Tel: 312 481 62 62 

Fax: 312 481 62 52

GSM: 532 447 36 01
Hemşerilerimizin Emlak işlemleri için burudayız.

BAĞIŞ VE AİDAT ÖDEME

CEP TELEFONU İLE AİDAT ÖDEME SİSTEMİ BAŞLAMIŞTIR.

Aylık 10 TL ödemek için: GOKSUN yaz, 8071'e gönder

8071 den gelen mesajı EVET yaz cevapla

Yazı noktasız olacak (büyük küçük olması önemli değil)

Bütün hatlar için geçerlidir.

Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yol arkadaşınız Kitap olsun
Göksun'da Eğitim ve LGS Sonuçları hakkında yenilenen yazı
16 Temmuz 2020 tarihinde Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanması ile birlikte Göksun ilçemizden LGS sınavına giren öğrencilerimizden başarılı bir sonuç alınmadığı düşüncesiyle 20 Temmuz 2020 tarihinde web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınlanan yazı metni;

“Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları 16 Temmuz Perşembe günü açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Kahramanmaraş il sınırları içinde, Elbistan ilçemizden 2 ve 12 Şubat İlçemizden de 1 öğrenci soruların tamamını doğru cevaplayarak 500 tam puan aldı. 

Öncelikle 500 tam puan alan bu öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. 

Bu sınav sürecinde Göksun İlçemizde öğrenim gören öğrencilerimizden 500 tam puan alan kaç öğrenci çıkacak diye beklenti içine giren ilçe halkı her yıl olduğu gibi yine hayal kırıklığı yaşadılar ve Göksun bölgesinden 500 tam puan alan bir öğrencimiz çıkmadı.
 
Oysa, Göksun, eğitim oranı yüksek, memur ve bürokratının çokluğu ile bilinen bir ilçedir.
 
Dolayısıyla Göksun’lu çocuklarımız ve gençlerimiz çok zeki ve çalışkandır. Ancak bu zeki ve çalışkanlık sınav sürecinde Göksun’da eğitim gören öğrencilerimize istenilen başarıyı getirmemektedir.
 
Bu durum ise Göksun’dan dışarıya göçü arttıran bir gerekçe olarak ortaya çıkmaktadır.
 
Göksun’lu ailelerin çocuklarının daha başarılı ve kaliteli bir eğitim alarak hayata atılması için farklı arayışlar içine girmesine neden olmaktadır.
 
Aileler, zor hayat koşullarında bütün imkânlarını seferber ederek çocuklarının daha güzel bir eğitim almaları için, ikametlerini başka il ve ilçelere taşımaktadır.
 
Göksun bölgesinde eğitimde istenilen başarıya neden ulaşılmadığı konusunda yetkililer de kamuoyunu yeteri kadar bilgilendirmemektedir.
 
Eğitim konusunda yetkili mercilerimizin aşağıda sıraladığımız soruların cevaplarını araştırdıklarına inanıyor ve bu soruların cevabını kamuoyuna da açıklamalarını bekliyoruz.
 
CEVAP BEKLEYEN SORU BAŞLIKLARI;
 
1-Açıklanan LGS sınavında 0-2, 2-5, 5-10, 10-15 ve 15-20 yüzdelik dilimlerde Göksun’dan kaç tane öğrencimiz vardır?
 
2- Göksun’un ilk %10'luk dilimdeki başarı oranı kaçtır?
 
3- Göksun bölgesinde eğitim gören öğrencilerimizin sınavlarda tam puan alamamasının veya ilk %10'luk dilimde fazla sayıda yer alamamasının başlıca nedenleri nelerdir?
 
4- Göksun bölgesinde eğitim gören öğrencilerimizin yüzdelik dilimlerde ön sıralarda yer alabilmesi için ne gibi çalışmalar yapılmalıdır?
 
5-Göksun bölgesindeki okullarımızın başarılı bir eğitim seviyesine ulaştırılması için; öğretmen açığı, personel, malzeme, altyapı, donanım, derslik… vb ihtiyacı var mıdır?
 
6-Eğitimde kalite ve verimi arttırmak için Sivil Toplum Kuruluşları ve ailelerle diyalog yeterli düzeyde midir?
 
7-Eğitimde ödül, teşvik ve ceza müessesi işletilebiliyor mu?
 
8- Sadece eğitimde başarıyı yakalamak amacıyla Göksun dışına göç eden ne kadar aile olduğu konusunda bir araştırma yapılıyor mu? 
 
Yukarıda bahsedilen konular başta olmak üzere, Göksun ilçemizde Eğitimin kalitesini arttırmak için gerekli olan konularda yetkilileri açıklama yapmaya ve Göksun kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz.
 
Göksun’da eğitimin kalitesini arttırmak ve başarılı sonuçlar alacak öğrenciler yetiştirebilmek için Dernek Yönetimi olarak bize düşen her türlü görevi yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz.
 
Umarız bundan sonraki yıllarda Göksun bölgemiz okullarından da 500 tam puan alan öğrencilerimizi ve yüzdelik dilimlerde ön sıralarda çok sayıda öğrencimizi görebiliriz.”
 
 
Yukarda yer alan yazının yayınlanması sonucunda kamuoyunda ortaya çıkan gelişmeler nedeniyle 21 Temmuz 2020 günü aşağıda yer alan yazıyı web sitemizde yayınlayarak önceki yazıyı yayından kaldırdık.
 
“Tarafımıza ulaşan bilgilere göre; Liselere Geçiş Sınavı (LGS)  Sınav Sonuçları ve Göksun Eğitim Sistemi Hakkında yazılan yazımızın, Göksun'da yanlış anlaşılmalara neden olduğu anlaşılmıştır.
 
Hiçbir kişi, Kurum veya Kuruluşumuzu hedef almayan tamamen Göksun Eğitim sisteminde en üst düzeyde başarı sağlamaya yönelik olarak iyi niyetle hazırlanmış olan yazımızın, yanlış anlaşılmalara neden olması bizleri üzmüştür.
 
Bu nedenle, konu hakkında Göksun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bilgi talep edilmiş olup gelen cevaba göre yazımız güncellenerek tekrar yayınlanacaktır.
 
Kamuoyunun bilgisine sunarız.”
 
21 Temmuz 2020 tarihinde Göksun Milli Eğitim Müdürlüğünün e-mail adresine e-posta yolu ile aşağıda yer alan soruların cevabını talep ettik.
 
 
GÖKSUN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE
1-    Açıklanan LGS sınavında 0-2, 2-5, 5-10, 10-15 ve 15-20 yüzdelik dilimlerde Göksun’dan kaç tane öğrencimiz vardır?
2-    Göksun’un ilk %10'luk dilimdeki başarı oranı nasıldır?
3-    Göksun bölgesinde eğitim gören öğrencilerimizin sınavlarda tam puan alamamasının başlıca nedenleri neler olabilir?
4-    Göksun bölgesinde eğitim gören öğrencilerimizin yüzdelik dilimlerde ön sıralarda yer alabilmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır ve bu çalışmalar yeterli midir?
5-    Göksun bölgesindeki okullarımızın başarılı bir eğitim seviyesine ulaştırılması için; öğretmen açığı, personel, malzeme, altyapı, donanım, derslik… vb ihtiyacı var mıdır?
6-    Eğitimde kalite ve verimi arttırmak için Sivil Toplum Kuruluşları ve ailelerle diyalog yeterli düzeyde midir?
7-    Eğitimde ödül, teşvik ve ceza müessesi işletilebiliyor mu? 
LGS sınavları hakkında yukarda yazılı olan sorularımızla ilgili görüşlerinizi tarafımıza iletmeniz hususunda, Gereğini arz ederiz.
 
Göksun Milli Eğitim Müdürlüğü e-posta ile yazılan yazımıza bir cevap vermemiş ancak web sitemizde yer alan yazıya yorum olarak aşağıda yer alan yazıyı (Yazı altında yorum olarak ta mevcuttur.) eklemiştir.

Sayın site yöneticisi Göksun LGS ile ilgili haber kaynağınız nedir bilmiyorum. 1. sorunuza cevap verdiğim zaman diğer tüm sorularınızın cevabını da da bunun içinde bulacağınızı düşünüyorum. % 0-2 öğrenci sayısı 15 % 2-5 öğrenci sayısı 22 % 5-10 öğrenci sayısı 53 % 10-15 öğrenci sayısı 52 % 15-20 öğrenci sayısı 58 saygılar.
 
Tarafımıza iletilen bu cevabi yazı ışığında Göksun ilçemizden toplam 1.200 öğrencinin katılmış olduğu (Sınava girme hakkı olduğu) LGS sınavı hakkında kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse;

LGS sınavlarına katılan 1.600.000 öğrenciden en başarılı kabul edilen % 20 lik dilim olan 320.000 kişi içinde Göksun ilçemizden sınava katılan veya katılma hakkı olan toplam 1.200 öğrencimizden 200 öğrencimizin yer aldığı, % 10 luk dilim sayısı olan 160.000 kişi içinde ise Göksun bölgemizden toplam 90 öğrencimizin yer aldığı anlaşılmaktadır.

Bu rakamlara göre 1.200 öğrencimizden 1.000 tanesinin yeterli düzeyde başarı sağlamadığı anlaşılmaktadır.

İlçemiz dışındaki Fen liseleri ve nitelikli kabul edilen diğer liselere kayıt yaptırabilen öğrenci sayımızı bilemiyoruz.

Her öğretim döneminde sınavlara katılan öğrencilerimiz için detaylı bir envanter kaydı yapılması, birey bazında öğrencilerin aldıkları puanların, yerleştikleri okulların kayıtlarının takip edilmesi başarısız olan öğrencilerin özel izlenmesi önem arz etmektedir.

Düğer taraftan başarılı olan öğrencilerin ve bu öğrencileri yetiştiren öğretmenlerimizin de ödüllendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu konu hakkında gerekli araştırmalar yapılarak, alınacak tedbir ve yapılacak çalışmalar sonucunda önümüzdeki yıllarda özellikle % 10 luk dilim içine Göksun’dan çok sayıda öğrencimizin yer alması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu hususta Dernek yönetimi olarak bizler üstümüze düşen her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırız.

Göksun Eğitim ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu
  
1227 kez okundu

Yorumlar

LGS     21/07/2020 10:58

Sayın site yöneticisi Göksun LGS ile ilgili haber kaynağınız nedir bilmiyorum. 1. sorunuza cevap verdiğim zaman diğer tüm sorularınızın cevabını da da bunun içinde bulacağınızı düşünüyorum. % 0-2 öğrenci sayısı 15 % 2-5 öğrenci sayısı 22 % 5-10 öğrenci sayısı 53 % 10-15 öğrenci sayısı 52 % 15-20 öğrenci sayısı 58 saygılar.
Misafir -

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret407795
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.34108.3745
Euro10.133210.1739
Hava Durumu
Saat
Takvim
BAĞIŞ VE AİDAT ÖDEME

CEP TELEFONU İLE AİDAT ÖDEME SİSTEMİ BAŞLAMIŞTIR.

Aylık 10 TL ödemek için: GOKSUN yaz, 8071'e gönder

8071 den gelen mesajı EVET yaz cevapla

Yazı noktasız olacak (büyük küçük olması önemli değil)

Bütün hatlar için geçerlidir.

Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mail adresimiz
goksun@goksunlular.com
Göksun Üzümü
Çevre Duyarlı Göksun
Göksun Çileği
Çiftçinin emeği
Göksun Çileği
Elma
Göksun-Der Logo