Üyelik Girişi
Göksun Videoları
Site Haritası
BAĞIŞ VE YARDIMLARINIZ İÇİN

Vakıfbank İçişleri Bakanlığı Şubesi
Hesap no:
00158007292211814


IBAN: TR 540001500158007292211814

Göksunlular Derneği
Göksunlular Derneği (Göksun Eğitim ve Dayanışma Derneği)
Ankara'da yaşayan Göksun'lular tarafından kurulmuş olup Göksun'a ve Göksun'lulara hizmet veren bir Sivil Toplum Kuruluşudur
ÖZLÜ SÖZLER

Dostluğumuz;

Maraş Dondurması kadar tatlı 

Düşmanlığımız;

Maraş biberi kadar acıdır.

Sizden Gelenler

İlçemiz ile ilgili yazı, resim, şiir, etkinlik...vb. haberlerinizi bekliyoruz

goksun@goksunlular.com

Emlak

EMLAK


OCAK GAYRİMENKUL

Şükrü BOYRAZ
Dikmen Cad: 170/1

ANKARA
Tel: 312 481 62 62 

Fax: 312 481 62 52

GSM: 532 447 36 01
Hemşerilerimizin Emlak işlemleri için burudayız.

BAĞIŞ VE AİDAT ÖDEME

CEP TELEFONU İLE AİDAT ÖDEME SİSTEMİ BAŞLAMIŞTIR.

Aylık 10 TL ödemek için: GOKSUN yaz, 8071'e gönder

8071 den gelen mesajı EVET yaz cevapla

Yazı noktasız olacak (büyük küçük olması önemli değil)

Bütün hatlar için geçerlidir.

Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yol arkadaşınız Kitap olsun
YAMAÇ PARAŞÜTÜ İÇİN BİR CENNET: GÖKSUN ÜÇPINAR YAYLASI.


Kahramanmaraş MAHAVK (THK Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü̈ Derneği) Ekibi tarafından, 21 Ağustos 2021 tarihinde Göksun Kaman Dağı zirvesinden uçuşa geçilerek Göksun Bölgesi üzerinde bir gözlem uçuşu yapılmıştı.
 
Bu uçuş esnasında Göksun Bölgesinde “DEVAMLI UÇUŞ ALANI” olabilecek güzel bir yer tespiti bulunduğu ifade edilerek, bu bilgi kamuoyu ile paylaşılmıştı.
 
Mahavk Ekibinden bir heyet  tespit edilen bu yeni yeri, test etmek amacıyla 26 Ağustos 2021 Perşembe günü Göksun Gölpınar Köyü Üçpınar Yaylası (Eski Kahramanmaraş Yolu Karayolları Bakımevi Üst tarafı) mevkiinden (Take-off - Uçuş için uygun alan)  bir KEŞİF UÇUŞU yapmışlardır.
 
Göksun Bölgesi için tarihi öneme sahip olan bu keşif uçuşuna katılan ekip üyelerinin bilgileri aşağıda yer almaktadır. Özverili çalışmaları için gönülden teşekkür ettiğimiz bu ekipten 3 kişinin Göksun’lu olması da bizi ayrıca gururlandırmaktadır.

Cemil ÖNDER : Kulüp Başkanı (Taşoluk’lu)
Mahmut HOPUR : Eğitmen
Yılmaz CANSARI : Yarışma Pilotu
Hasan KOCAKAYA : Uçuş Pilotu (Büyükkızılcık’lı)
Sinan AVŞAR : Uçuş Pilotu (Kanlıkavak’lı)
Yusuf KÖLELİ : Uçuş Pilotu
Burhan ÇOKUÇKUN : Uçuş Pilotu
Alaaddin YORULMAZ : Uçuş Pilotu 
 
Yapılan bu keşif uçuşu esnasında güzel olduğu beyan edilen yerin MÜKEMMEL BİR UÇUŞ ALANI olabilecek olan ve aşağıda bir kısmı belirtilen özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir.
 
Yamaç Paraşütçülerinin havada uzun süre kalmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri olan Uçuş Bandı’nın (Yelken Bandı) bu alanda yaklaşık 6.000 metre civarında olduğu gözlemlenmiştir.
 
Dünya genelinde Yamaç paraşütü uçuşu yapılan birçok yerde Uçuş Bandı uzunluğunun ortalama mesafelerinin 300 – 500 metre civarında olduğu dikkate alındığında Göksun Bölgesinin Yamaç Paraşütü açısından ne kadar büyük bir hazine barındırdığı daha da iyi anlaşılacaktır.
 
Yamaç Paraşütlerinin yükselmesini sağlayan unsurlardan birisi olan mevcut termikler Göksun Bölgesinde stabil ve güzel olduğu için 1.800 metre rakımdan uçuşa geçtikten kısa bir süre sonra 3.500 metre üzerine yükselme imkanı vardır.

Buradan uçuşa geçen kişiler dilerse çok rahat bir şekilde Elbistan veya Afşin'e uçarak gidebilirler. Böylece uçuş imkanı olmayan bu iki komşu ilçemizde Göksun sayesinde Yamaç Paraşütü keyfi yaşama imkanına sahip olacaktır.
 
Ayrıca bahse konu yer tehlike açısından risk seviyesi çok az olduğu için Eğitim Uçuşları açısından çok elverişli bir yer olduğu gözlemlenmiştir.
 
Göksun Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Coşkun AYDIN ile yaptığımız görüşmede bahse konu Take-off  alanına araçla ulaşım şansının bulunduğunu, Uçuş için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin hemen yapılacağını, bunun için ne gerekiyorsa hemen yapılacağını ifade etmiş olup, konu hakkındaki duyarlılığı için kendisine teşekkür ederken, Sayın Başkanımızdan aşağıda maddeler halinde belirtilen aksaklık ve ihtiyaçları gidermesi için gerekli talimat ve desteği acil olarak bekliyoruz.
 
Bizler ve Mahavk Ekibi temsilcileri olarak; Take-Off alanı hakkında acil olarak ihtiyaç duyulan hususlar aşağıda belirtilmiştir.
 
1-         Öncelikle Take-Off alanına araçla ulaşım imkânının çok zor olduğu için (Arazi araçları dışında diğer araçlar ile ulaşımın mümkün olmadığını) bu alana bütün araçların rahatlıkla çıkabileceği bir ulaşım yolu yapılması gerektiği,

2-         Araçları ile Take-Off alanına gelen misafirlerin araçlarını park edebilecekleri bir alan yapılması gerektiği,

3-         Bu alana gelen misafirlerden uçuş yapmayacak olanların veya uçuş sırası bekleyeceklerin seyir zevki yaşayabilecekleri oturma yerleri yapılması gerektiği,

4-         Olumsuz hava koşulları ortaya çıktığında sığınılacak bir yer yapılması gerektiği,

5-         Uçuş alanındaki Geven, Kenger ve çalılık gibi uçuşu zorlaştıracak, uçuş malzemelerine zarar vererek uçuş güvenliğinde zafiyet oluşturacak materyallerin temizlenmesi gerektiği,

6-         Uçuş alanı zemininin temizlenerek tefsiye edilip zeminin ot, diken vb. olumsuz bitkiler ile kaplanmasının önlenmesi gerektiği,

7-         Bölgenin turizme kazandırılması için tanıtım faaliyetlerinin arttırılmasının önem arz ettiği.
 
 
Acil olarak yukarda yazılı hususlar hakkında çalışmalar yapılması durumunda 2021 yılı sezon sonuna kadar GÖKSUN’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ KEYFİ konusunda önemli bir yol kat edileceği ortaya çıkmıştır.
 
Önemli bir bütçe gerektirmeyen ve çok kısa sürede tamamlanabilecek olan bu çalışmaların sonuçlanması ile bölge YAMAÇ PARAŞÜTÜ TURİZMİNE açılabilecektir.
 
Bu bölgenin güzelliği ve önemi gerektiği gibi değerlendirilmesi durumunda önemli yarışlara ev sahibi yapabilecek özelliklere sahiptir.
 
Kısa sürede bölgede TANDEM UÇUŞLARI başlatılması mümkündür. (Tandem Uçuşu: çift kişilik bir yamaç paraşütü ile uçuş anlamına gelmektedir. Tandem'de paraşütü tecrübeli bir pilot idare eder. Yolcu sadece etrafı seyreder ve uçuşun tadını çıkarır. Yolcu olarak uçacak kişinin herhangi bir eğitime ihtiyacı yoktur. Yolcuya uçuş öncesi iki-üç dakikalık kısa bir bilgilendirme konuşması yapılır. 5-15 metrelik kısa bir koşudan sonra uçma rüyanız gerçekleşir.)
 
Bir Dünya Kenti Göksun Projeleri No: 9
Uçan Balon ve Yamaç Paraşütü Kenti
 
Başlığı ile 04.04.2017 tarihinde Dernek web sayfamızda Köşe Yazısı olarak kaleme aldığım hususlardan birisi olan Yamaç Paraşütü keyfinin Göksun’da zirve yapacak kadar bir coğrafi yapıya sahip olduğunu gözlemlemiş olmak beni çok mutlu etmiştir.
 
Yamaç Paraşütçülüğü için Yerel Yönetim gerekli desteği verirse Göksun için çok önemli bir gelir kaynağı ortaya çıkacaktır.

Burada yetiştirilecek gençlerimiz Ülke genelinde bu spor ve eğlencenin önemli bireyleri olacaktır.
 
Yamaç Paraşütünün bölgemizde hak ettiği yere ulaşması için bütün yetkililerimizi göreve davet ediyoruz. 27.08.2021
 
Atilla Mutlu ALKIŞ
Göksunlular Derneği Başkanı

Uçuş ile ilgili resimler ve Uçuş Ekibine ait resimler aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

  
619 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam228
Toplam Ziyaret564396
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Hava Durumu
Saat
Takvim
BAĞIŞ VE AİDAT ÖDEME

CEP TELEFONU İLE AİDAT ÖDEME SİSTEMİ BAŞLAMIŞTIR.

Aylık 10 TL ödemek için: GOKSUN yaz, 8071'e gönder

8071 den gelen mesajı EVET yaz cevapla

Yazı noktasız olacak (büyük küçük olması önemli değil)

Bütün hatlar için geçerlidir.

Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mail adresimiz
goksun@goksunlular.com
Göksun Üzümü
Çevre Duyarlı Göksun
Göksun Çileği
Çiftçinin emeği
Göksun Çileği
Elma
Göksun-Der Logo