Türkiye'de Sadece GÖKSUN'da uygulanan bir yasak var.

Göksun ilçesi bulunduğu coğrafi iklimin ağır koşulları nedeniyle ekonomik açıdan zayıf bir yerleşim yeridir.

Göksun bölgesine ekonomik açıdan önemli bir getirisi olacak olan uygulama; Karadeniz - Akdeniz Yolu üzerinden geçecek olan araçlara ilçe merkezinde alışveriş imkanı verilmesidir.

Türkiye'nin E-5 karayolundan sonra en önemli ikinci yol güzergahı olarak yapılan "Karadeniz-Akdeniz Yolu" 5 ili direkt, 50 vilayeti de dolaylı olarak etkileyen bir uluslar arası bir yoldur. 

Ancak her ne hikmetse bu yol üzerinde bulunan Kıskaçlı, Tekir ve Kahramanmaraş bölgesinde ve yan yol konumundaki Elbistan’da yol kenarında araç durmasına ve ticaret yapılmasına bir engel yokken Göksun ilçe sınırları içinde yol kenarında ticaret yapmayı engelleyecek şekilde kaldırım yaptırılması ilçemiz ticareti ve tanınırlığı açısından önemli bir kayıptır.

Bu önemli yol üzerinde neredeyse 5 km gidiş 5 km.de dönüş hattı olmak üzere 10 km.lik bir yerleşim hattına sahip olan ve yaklaşık 52.000 nüfusu olan Göksun yol üzeri ticaretten Kıskaçlı bölgesinde bulunan 3 lokanta kadar bir kazanç edememektedir. Tekir ile kıyaslama şansına bile sahip değil.

İlçe merkezinde bırakın yol kenarında durup ticaret yapmayı lastiğiniz patlasa duracak alan yoktur.

Diğer taraftan ana yol kenarında yan yol da yapılmadığı için bu güzergahta ikamet eden insanlar evlerine gidiş gelişlerinde Km.lerce yol kat etmek zorunda kalmaktadır.

Aşağıdaki resimlerde Kıskaçlı, Tekir, Kahramanmaraş ve Elbistan bölgeleri yol kenarlarını gösteren resimler ile Göksun bölgesindeki yol kenarındaki barikat şeklindeki kaldırımlar yer almaktadır.

Yukarda açıklanan mağduriyetin giderilmesi için Yerel yönetici ve siyasilerden gerekli girişimleri yapmalarını bekliyoruz.

Atilla Mutlu ALKIŞ 28.08.2023
  
770 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret624814
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.432432.5624
Euro34.631634.7704
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mail adresimiz
goksun@goksunlular.com
Göksun Üzümü
Göksun Çileği
Çiftçinin emeği
Göksun Çileği
Elma
Göksun-Der Logo