Göksun Dernek Yönetimi olarak Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz Sayın Abdulkadir POLAT’ı ziyaret ettik.

Dernek Yönetimi olarak 14 Şubat 2024 Çarşamba günü Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz Sayın Abdulkadir POLAT’ı makamında ziyaret ettik.

Ziyarete Dernek yönetiminden Başkan Atilla Mutlu ALKIŞ, Genel Sekreter Abdurrahman ACER, Yönetim Kurulu Üyelerinden Fatih Mehmet DİŞÇEKEN, Talip KOCA, Ayhan YAĞMUR, Halit ÇİÇEK, Yaşar KIRAÇ, Mehmet GÖKÇEK, Çoşkun DAL ile  Onur Kurulu üyelerimizden Fatih SATICI ve Denetleme Kurulu Üyelerimizden Mehmet Cihad KAYA katıldılar.

Sayın Bakan Yardımcımıza Derneğimizin çalışmaları hakkında kısa bir açıklama yaptıktan sonra Göksun ile ilgili önem arz eden konu başlıkları hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Ayrıca Göksun'da Doğa Turizminin geliştirilmesi, Yaban Hayatı ve Avcılık konularında çalışmalar yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

Sayın Bakan Yardımcımıza Göksun Bölgesi ile ilgili problemler ve çözüm beklediğimiz konular hakkında hazırlanan bir dosya takdim edilmiştir.

Sayın POLAT kendisine sunduğumuz dosyayı inceleyeceğini ve sorumluluğu olan alanlarda gerekli desteği vereceğini diğer alanları ise yetkililerine aktarıp yardımlarını isteyeceğini dile getirmiştir.

Sayın Bakan Yardımcımıza bizlere gösterdiği yakınlık ve ilgi nedeniyle teşekkür ederiz. Umarız kendisini daha üst düzeylerde görmek nasip olur.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz Sayın Abdulkadir POLAT’a arz edilen dosyada yer alan hususlar aşağıda sunulmuştur.

GÖKSUN İLÇESİNİN TARIM VE HAYVANCILIK AÇISINDAN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM TALEPLERİ VE DİĞER TALEPLER;

Kahramanmaraş iline bağlı Göksun ilçemizde 72 mahalle bulunmaktadır. Bu Mahallelerin 9 tanesi ilçe merkezinde yer alan mahalle, 7 tanesi eskiden Kasaba iken önce köye, sonra da mahalleye dönüştürülmüş yerleşim yeri ve 56 tanesi ise eskiden köy iken mahalleye dönüştürülmüş kırsal yerleşim yerleridir.

Her ne kadar medyaya fazla yansımamış olsa da 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 2 büyük deprem sonrası depremde en çok hasar alan yerler Göksun’a bağlı bu mahallelerde bulunan konutlar ve ahırlar olmuştur.

Mahallelerde yer alan konutların neredeyse % 80’inden fazlası tamamen yıkılmış veya ağır hasar almış durumdadır.

Üstelik 06 Şubat sonrası Göksun Bölgesinde oluşan deprem sayısı ise bu güne kadar Dünya’da görülmemiş bir sayıya ulaştığı gibi bu sarsıntılar her gün devam etmektedir.

Her ne kadar artçı olarak dillendirilse de yüzeye çok yakın olarak devam eden bu depremler hakkında bilimsel bir açıklama yapılmadığı için yöre halkı psikolojik olarak ta aşırı derecede yıpranmış ve çaresiz bir durumda kalmıştır.

Sonuç olarak yaşanan iki büyük deprem ve devam eden diğer depremler sonrası kırsal nüfusunu kaybeden, kaybetme hızı artan bir Göksun ile karşı karşıyayız.

Devletimiz deprem sonrasında yaraları sarmak için depremden etkilenen 11 il merkezi ve bağlı ilçelerde yoğun çalışmalar başlatmıştır.

Bu bağlamda Göksun Bölgesinde de bazı çalışmalar yapılmaktadır.

Ancak Bölge halkının eskiden beri gelen ve kangren haline dönüşmüş bazı sorunları vardır.

Bu sorunları kısaca aşağıda sıralamaya çalıştık.

1-SULAMA PROBLEMİ;
Göksun’da en zorluk çekenler bölge çiftçileridir. Çünkü bulunduğu coğrafi konum nedeniyle bölge arazilerinde yılda bir ürün (O da soğuk vurup yakmazsa) zor elde edilmektedir.

Oysa yanı başımızdaki Elbistan yılda iki ürün elde ederken Türkoğlu yılda üç ürün almaktadır.

Göksun konumu ve kaynakları itibariyle Sanayi ve Turizm açısından da ülke genelinde en geri kalmış bölgelerden birisi durumundadır.

Artçı depremlerin sadece Göksun bölgesinde yoğun devam ediyor olması da kısa vadede bu bölgeye insanların gelip katkı sunmasını engellemektedir.

Nitekim bu olumsuz durumlar nedeniyle Göksun nüfusu 50 binin altına düştüğü için Belediye Meclis üye sayısı da 25 ten 15 e düşmüştür.

Bölge sakinlerinin en önemli gelir kaynağı olarak Tarım ve hayvancılık öne çıkmaktadır.

Tarımcılık açısından da en büyük problem sulama problemidir.

Göksun havzasında bulunan su kaynakları yapılan baraj ve göletlerle toplanmakta ancak buralarda toplanan suların neredeyse tamamı Göksun hariç diğer bölgelerin sulamasında kullanılmaktadır.

90 lı yıllarda Göksun bölgesinde sulama yapılan arazi 40.000 dönüm üzerinde iken bu rakam 2024 yılı için 5.000 dönümün altına düşmüştür.

Zaten kötü durumda olan sulama kanalları yaşanan depremlerden neredeyse tamamen kullanılamaz hale gelmiştir.

Ayrıca bölgenin birçok noktasında bulunan su kaynakları da oluşan fay hatlarına aktığı için kaybolup gitmiştir.

Bölge sulaması için yetersiz de olsa DSİ nin mevcut projeleri olduğunu biliyoruz. Fakat mevcut projelerin uygulaması yok denecek kadar az.

Öncelikli talebimiz DSİ üzerinden hali hazırdaki projelere öncelik verilmesi ve yaşanan depremler sonrasında yeniden projeler hazırlanarak hayata geçirilmesidir.

2- AHIR VE HİBE DESTEK PROBLEMLERİ;
Komşu ilçelerimiz olan Elbistan Afşin bölgesinde hayvancılıkla uğraşanlara Kahramanmaraş il Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şubesi tarafından verilen, hibe destekleri sayesinde yapılan modern ahırlar ile bu bölgeler besi hayvancılığı bölgelerine dönüştü.

Göksun ilçemizde ruhsatlı, destek almış ahır sayısı ise neredeyse yok denilecek kadar az sayıda olup bu konuda bölgede gerekli bilgilendirme ve teşvikler yapılarak kırsala yapılan ahır başvurularında ve hibe desteklerinde öncelik talep ediyoruz.
 
3-AYNİ YARDIM PROBLEMİ;
Çevre il ve ilçelerin neredeyse tamamına Yerel Yönetimler aracılığı ile Tarımsal Hibe Destekleri (mazot, gübre, tohum) yapılırken Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Göksun belediyesi bölge çiftçilerine bu anlamda bir hizmetleri olmadığı gibi bölge halkının bu yöndeki talepleri de karşılık bulamamaktadır.

4-BALIKÇILIK ÇALIŞMALARI;
Adatepe Barajında balıkçılık konusunda profesyonel bir çalışma yapılmamıştır. Bölgede mevcut akarsularda kırmızı benekli alabalık yaşamakta olup bu suların toplandığı Adatepe Barajı da başta bu kırmızı benekli alabalıklar olmak üzere balık üretimi açısından uygun bir alan olarak değerlendirilmektedir.

Bu nedenle bölgede gerekli araştırmaların yapılarak Balık üretimi açısından teşvik edici çalışmaların başlatılması bölge ekonomisine önemli katkı sunacaktır.

5-YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİST VE ALANI DÜZENLEMESİ;
Göksun bölgesini çevreleyen Kaman dağı tepelerinden Yamaç Paraşütü ile yapılan keşif uçuşları esnasında mükemmel bir uçuş alanı olabilecek ve aşağıda bazı özellikleri belirtilen önemli bir yer bulunduğu tespit edilmiştir.

Yamaç Paraşütçülerinin havada uzun süre kalmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri olan Uçuş Bandı’nın (Yelken Bandı) bu alanda yaklaşık 6.000 metre civarında olduğu gözlemlenmiştir.

Dünya genelinde Yamaç paraşütü uçuşu yapılan birçok yerde Uçuş Bandı uzunluğunun ortalama mesafelerinin 300 – 500 metre civarında olduğu dikkate alındığında Göksun Bölgesinin Yamaç Paraşütü açısından ne kadar büyük bir hazine barındırdığı daha da iyi anlaşılacaktır.

Yamaç Paraşütlerinin yükselmesini sağlayan unsurlardan birisi olan mevcut termikler Göksun Bölgesinde stabil ve güzel olduğu için 1.800 metre rakımdan uçuşa geçtikten kısa bir süre sonra 3.500 metre üzerine yükselme imkanı vardır.

Bu alanda yapılacak çalışmalar ile bölge Yamaç Paraşütü sporcuları için çekim alanı oluşturacaktır.

Bu alanda sporcuların paraşütü durduğu yerde direk havalanmaya başladığı için Uçuş Eğitimleri açısından hayati riski olmayan en uygun alan özelliğini taşımaktadır.

Sizlerden yukarda kısa başlıklar halinde sıraladığımız ve acil çözüm bekleyen bu sorunlara en kısa sürede destek vermenizi bekliyoruz.

Göksun Derneği Yönetim Kurulu
14 Şubat 2024
 

 

 

  
722 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam165
Toplam Ziyaret647507
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mail adresimiz
goksun@goksunlular.com
Göksun Üzümü
Göksun Çileği
Çiftçinin emeği
Göksun Çileği
Elma
Göksun-Der Logo