Bu gün Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun en önemli isimlerinden Aslanbeyin ölüm yıldönümü,


Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun en önemli mimarlarından Göksun’lu hemşerimiz Aslanbey’i 07 Haziran 1963 tarihindeki ölümünün yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz. 

Aynı zamanda kurtuluş savaşı esnasında şehit düşen ve kurtuluş savaşında mücadele edip ahirete intikal etmiş olan bütün geçmişlerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz. 


Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun en önemli mimarlarından Göksun’lu hemşerimiz Aslanbey’in özgeçmişi;

Arslan TOĞUZATA 1886’da Kahramanmaraş ili Göksun ilçesi Fındık köyünde doğmuştur. Babası Jandarma Çavuşu Hasanbeyzade Abdullah Efendi’dir.

1864 lü yıllarda Kafkasya’dan göç etmiş Çerkes’lerden olan Toğuzata sülalesi üyelerindendir.

İlköğrenimini Göksun’da tamamladıktan sonra orta öğrenimini Elbistan’da (Rüştiye mektebinde) tamamlamıştır.

Elbistan’da medrese tahsilinde bulunmuş ve Arapça öğrenmiştir.

1909 yılına kadar Göksun köylerinde ilkokul öğretmenliği yapmıştır.

II. Meşrutiyetin ilanından sonra 1909’da iş aramak amacıyla Halep’e giderek polislik mesleğine girmiştir. Polislik mesleğini ifa ederken Kısa sürede gösterdiği başarı ve girmiş olduğu bütün sınavlardaki başarıları nedeniyle Serkomserliğe (O günkü karşılığı Başkomiser günümüzdeki karşılığı ise Emniyet Müdürü) kadar yükselmiştir.

17 Temmuz 1918 tarihi itibariyle atandığı Trablusşam sancağı polis kadrosunda Serkomiser  ve sahil casusu mücadelesi vazifesinde iken, ‘Birinci Dünya Savaşı’ sürecinde bölgede süren savaşlar sonucu bölgenin işgale uğraması ve akabinde mütarekenin imzalanması üzerine doğum yeri olan Maraş Sancağına dönmüş, Maraş sancağının da işgal altında olmasından dolayı direniş kuvvetlerinin başına geçerek Fransızlara karşı oluşan ‘Milli Direnişi’ örgütlemiştir.

Akabinde Müdafaayı Hukuk Teşkilatını kurarak ‘Milli Kuvvetler’in başına geçerek bu hareketiyle Maraş’ın düşman işgalinden kurtarılmasında birinci amil olmuş ve Maraş’ta Türk halkına önderlik yaparak işgal kuvvetlerinin ağır bir yenilgiye uğramasını ve kaçmasını sağlamıştır.

Daha sonra ise emrindeki Milli Kuvvetlerle Antep savunmasına da yardımcı olmuştur.

Maraş’ın düşman işgalinden kurtuluşundan sonra Arslan bey TBMM’nin 1.Döneminde milletvekili seçilmesine rağmen Ankara’ya gitmeyerek, Antep ve İslahiye cephelerinde teftişlerde bulunmuş ve Meclisteki Maraş milletvekillerine askerî konularda bilgi vermiştir.

Maraş Heyet-i Merkeziyesi adına Mustafa Kemal’e çekilen telgrafla Arslan Bey’in izinli sayılması istenmiş, bu talebin kabulüyle Adana Cephesinde de görev yapmıştır.

TBMM’nin I. Döneminde Maraş milletvekili seçilen Mehmet Hacıhaliloğlu’nun 17 Mayıs 1920’de istifası üzerine boşalan Maraş milletvekilliğine seçilerek 4 Haziran 1920’de TBMM’ye katılmıştır.

Ancak, Maraş mutasarrıflığı ve Adana Cephesi Komutanlığının gördüğü lüzum üzerine TBMM’nin kararıyla 14 ay izinli sayılarak, tekrar Güney Cephesine gönderilmiştir.

Cephedeki görevinin bitmesi üzerine Kasım ayı sonunda Meclise gelerek görevine başlamıştır. Meclisin son toplantı yılında PTT Komisyon çalışmalarında bulunmuştur.

Milli Mücadelede bilfiil ateş altında fedakârlık ve kahramanca hizmeti sebebiyle “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

Birinci dönemdeki Millet Vekilliği görevi sona erince Adana’da ticaretle uğraşmıştır.

Daha sonra Göksun ilçesinin Büyükçamurlu köyünün Meryemçil Yaylası’nda çiftçilikle uğraşmıştır.

Orayı sattıktan sonra da Göksun ilçesinde halen ismi ile anılan Arslan Bey Çiftliğinde uzun bir süre yaşamıştır.

1946 yılında Maraş’a yerleşti. Pazarcık’ta çiftçilik yaparken 7 Haziran 1963’te vefat etmiştir.

Evli olan Ali Arslan TOĞUZATA, üç çocuk babası idi.

Başta sayın Arslanbey olmak üzere kurtuluş savaşı esnasında şehit düşen ve kurtuluş savaşında mücadele edip ahirete intikal etmiş olan bütün geçmişlerimizi tekrar rahmet ve minnetle anıyoruz.  

Hepsinin mekanları Cennet olsun. 07 Haziran 2024

Atilla Mutlu ALKIŞ
Göksun Derneği Başkanı
  
131 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret639521
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
Saat
Takvim
Mail adresimiz
goksun@goksunlular.com
Göksun Üzümü
Göksun Çileği
Çiftçinin emeği
Göksun Çileği
Elma
Göksun-Der Logo